İstiklalimizin Güvencesi Medeniyet Değerlerimizi Kuşanmış Şuurlu Gençliktir
Eklenme tarihi : 19.05.2023 14:39:26 - 438 Okunma

"19 Mayıs, yedi düvel olarak isimlendirilen dönemin emperyal güçlerine karşı Anadolu’da vatanını savunmak için harekete geçmiş olan milletimizin direnişini organize etmek üzere Anadolu’ya gönderilen Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattıkları, zafer ve hürriyetle neticelenen büyük mücadelenin miladıdır." 19 Mayıs’ta alevlenen direniş ruhu; haçlılar karşısında Kılıçarslan’ın mücadele ruhunun, Ahi Evran’da tecessüm eden fütüvvet ruhunun, Osman Gazi’nin devletleştirdiği gaza ruhunun, genç Fatih Sultan Mehmet’in alevlendirdiği fetih ruhunun, Kut’ül Amare’de, Çanakkale’de destanlaşan direniş ruhunun bu kez de Anadolu’da bedenleşmesi, tebarüz ve temayüz etmesidir.

Anadolu’da kıt imkânlarla kendisine karşı tarihi bir zafer elde ettiğimiz emperyalizm, dün olduğu gibi bugün de dünyayı sömürmeye ve ülkemize yönelik hedeflerini gerçekleştirmek için planlar yapmaya devam etmektedir. Emperyalizmin yeni, etkili ve sinsi neoliberal tekniklerine karşı uyanık olmak milletimiz ve gönül coğrafyamızın selameti için elzemdir. Bu noktada milletimizin istiklal mücadelesinde elde ettiği destansı başarının arkasındaki İslam inanç ve medeniyetini, bu medeniyetin değerlerini ve gösterdiği ufku, dijitalleşmenin zaman ve mekân duygusunu yok ettiği, neoliberal gönüllü köleliği dayattığı bir zeminde gençlerimize aktarmak bizler için hayati bir meseledir. Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” duası gençlerimizin bilinç ve şuurunda yankı buldukça bu topraklar milletimizin hür vatanı, mazlumların umudu olmaya devam edecektir.

Başta gençlerimiz olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, İstiklal savaşımızın bütün komutanlarını, bu toprakları vatan kılan isimsiz kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyoruz.

HABER 7 SON DAKİKA