MEMUR-SEN 81 İLDEN HÜKÜMETE SESLENDİ “REFAH PAYI İÇEREN GERÇEKÇİ TEKLİF BEKLİYORUZ”
Eklenme tarihi : 18.08.2023 17:16:22 - 391 Okunma

7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde enflasyon hedefinin ve beklentilerin altında kalan ikinci zam teklifinin ardından Memur-Sen, 81 ilde alanlara indi. Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamalarında alım gücünün düştüğü bir kez daha vurgulandı, refah payı talebi dile getirildi.

refahpayieylem1

81 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamalarının Ankara’daki durağı görüşmelerin yürütüldüğü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu. Bakanlık önünde toplanan yüzlerce kişi ellerindeki döviz ve pankartlarla kamu işverenine mesaj göndererek taleplerini bir kez daha dile getirdiler. 

refahpayieylem7

Bakanlık önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Ankara İl Temsilcisi Nevzat Öylek, toplu sözleşme görüşmelerinin bitimine çok az bir zaman kaldığının altını çizerek taleplerinin güçlü bir şekilde duyurulması için tüm Türkiye’de aynı anda ses yükselttiklerini söyledi. 

18.08.2023 çsgbdeeylem

“Sorumluluğumuz bilinciyle, emeğimizin hakkını savunmak, sesimizi duyurmak için bugün burada olduğu gibi 81 ilimizde alanlarda, meydanlardayız” diyen İl Temsilcisi Öylek, “Memur-Sen ve 11 yetkili sendikamızla 7. Dönem toplu sözleşmede masaya sunduğumuz gerçekçi tekliflerimize karşı, kamu işvereninin verdiği yetersiz teklifleri protesto ediyoruz. Kamu İşvereninin, masanın emek tarafının sesini duymadığını düşündüğümüz için 81 ilden sesimizi yükseltmek üzere bugün buradayız” ifadelerini kullandı. 

refahpayieylem2

“Bu teklif; enflasyon baskınız devam etsin, maaş artışlarınızı enflasyon farkı belirlesin demektir” 

Tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamalarında toplu sözleşme masasının sorunların çözüm yeri olduğu vurgulandı. “Biz; 2 yıldır toplu sözleşme masasının toplanmasını, masanın dışında yapılan eksik ve yanlış düzenlemelerle bozulan gelir dağılımı adaletsizliğinin düzeltilmesini, sorunun bütün olarak görülmesini bekliyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada “Maalesef kamu işvereni bizim beklentimizi ve teklifimizin haklılığını hala anlayabilmiş değil. Kamu İşvereni ilk teklifini 2 puan artırarak %25’e çıkarmıştır. Bu ne demektir? Sorunlarınız çözülmesin, Enflasyon baskınız devam etsin, Maaş artışlarınızı enflasyon farkı belirlesin demektir” denildi. 

Kamu işveren tarafının sunduğu ikinci teklifin de beklentileri karşılamadığı ifade edilen açıklamalarda, “Teklif, bu haliyle, Merkez Bankasının 2024 enflasyon tahmininin 8 puan, 2025 için de enflasyon tahmininin 4 puan altında kalmıştır. Kamu İşvereni diyor ki; 2023 yılında enflasyon %58 çıkacak. Kamu görevlisi %25 enflasyon farkı alacak. Peki 2024 yılı için beklenti olan %33 oranına ilişkin neden anlaşılır ya da hak verilir bir cümle kurulmuyor. Neden teklif hala beklentinin bile yakınına ulaşmıyor? Bu durum Kamu İşvereninin kendi verileriyle çelişmesi, kendi ifadeleriyle ters düşmesi ve kendi beklentilerini dahi görmemesi demektir. Kamu İşvereninin bu teklifi ne rasyonel ve ne de gerçekçidir” değerlendirmeleri yer aldı. 

refahpayieylem3refahpayieylem6

“Sabit gelirlilerin alım gücü düştü” 

“Müzakere zaman kazanma zemini değildir. Strateji uygulayarak çözümsüzlüğe sevk etmek değildir” denilen açıklamalarda “Biz, Kamu İşvereninin ayakları yere basan teklifini, kamu görevlilerinin sesini ve piyasanın gerçeklerini gören teklifini duymak istiyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Memur-Sen’in oransal zam dışındaki talepleri hakkında teklif getirilmemesine de yer verilen açıklamalarda “Refah payı dedik, ses yok. En düşük memur maaşında hesap hatası var, düzeltinsin dedik, ses yok. Emekli maaşıyla ilgili feryatları dile getirdik, ses yok. Seyyanen yapılan zam emekliliğe yansıtılsın dedik, yine ses yok. Kira yardımı konusundaki teklifimiz, üstelik, siyasilerce ifade edilmesine rağmen o da yok. Bu hususların yanı sıra; Şeflerin, Müdürlerin ücret skalası bozuldu, düzeltilsin dedik, ses yok. Mühendisler büyük projelerle ülkeye katkısının karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Akademisyenler bilgisinin, fikrinin, akademik kariyerinin karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Kamu personel sisteminin bütünlüğü bozuldu, bunu düzeltmenin en doğru yeri toplu sözleşme masasıdır dedik, yine ses yok” denildi. 

refahpayieylem4

“Gerçekçi bir teklif istiyoruz” 

Son dönemlerde hızla artan akaryakıt fiyatlarına da değinilen basın açıklamalarında “Akaryakıta gelen zamlar, ulaşıma gelen artışlar hepimizi zorluyor, Emtia ürünlerindeki fiyat artışları, insaf sınırını aşan kiralar geçim sıkıntımızı büyütüyor. Sabit gelirliler olarak, alım gücümüz düştü, her geçen gün sosyal maliyet artıyor, psikolojik maliyet aklımızı, enerjimizi sömürüyor” ifadelerine yer verildi. 

Enflasyon hedeflerinin tutmadığı konusunda eleştirilere de yer verilen açıklamalarda refah payı vurgusu yapıldı. Açıklamada “Bu verilerden hareketle açıkça deklare ediyoruz. Kamu İşvereninin öngörüleri tutmuyor. Enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir adım için ‘refah payı’ uygulaması artık şarttır. Onun için, sözü fazla dolaştırmadan, maliye söylemlerine sığınmadan, hazırladığımız gerçekçi ve rasyonel tekliflere kamu işvereninden gerçekçi revizeler bekliyor, memurun refahının yükseltilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın 2023 Seçim Beyannamesini açıklarken ifade ettiği ‘enflasyonun üzerinde en az büyüme oranı kadar refah payı vereceğiz’ vaadi masada hayata geçirilsin” ifadeleri kullanıldı. 

refahpayieylem5

“Güçlü memur için de refah payı şart” denilen açıklamalarda ayrıca şu ifadelere yer verildi: 

“Onun için Memur-Sen olarak bu meydandan bir kere daha haykırıyoruz: Alın terinden tasarruf olmaz… Emeğin karşılığı kısılarak bütçe büyümez. Gerçekçi ve akılcı rakamlarla teklif revize edilsin, refah payıyla memurun ve memur emeklisinin yüzü gülsün.” 

“Bize bahaneler üretilmesin. Memur-Sen ailesi olarak, sorumluluklarımızın bilincinde bir kitleyiz. Biz ülkemiz, milletimiz, vatandaşımız, ne zaman zorda kalsa; yaşadığımız sorunlarda, doğal afetlerde, bu ülkenin ve aziz milletimizin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Toplu sözleşme masasında da bugün burada da; sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Kamu İşvereninin de sesimizi duymasını, gereğini yapmasını bekliyoruz.” 

HABER 7 SON DAKİKA