Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Gerçekleştirildi
Eklenme tarihi : 27.08.2015 11:44:14 - 2277 Okunma

Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri, Memur-Sen’e bağlı 11 Hizmet Kolu Sendikaların Genel Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genç Memur Sen, Memur-Sen Kadın Komisyonu, Engelli Memur-Sen ve Emekli Memur-Sen Başkanlarının katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan'ın da yer aldığı toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3. Dönem Toplu Sözleşme süreci hakkında genel bir değerlendirme konuşması yaptı. İmza atılan Toplu Sözleşmeyi, büyük kazanımların elde edildiği, ilk defa 11 hizmet kolunun tamamında mütabakata varılan “tarihi” bir sözleşme olarak nitelendiren Yalçın,  “Azimli bir çalışma yürüterek kritik süreci başarıyla tamamladık. Teşkilatımıza çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

“3. Dönem Toplu Sözleşme daha önce yapılan Toplu Görüşmelerin üzerine bir şeyler katığımız, yeni bir şeyler ürettiğimiz bir süreç olmuştur” diyen Yalçın, “Herkes Memur-Sen’in elde ettiği kazanımları konuşuyor. Türkiye’de, ‘Toplumsal Uzlaşıya’ katkı sunacak,  bütün toplum kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir süreci geride bıraktık. Bu Toplu Sözleşmede emeklerimizin karşılığını aldık, kamu görevlilerini mutlu ettik” diye konuştu.

26-ağustos-haber3

213 KAZANIM ELDE ETTİK

3. Toplu Sözleşme Sürecinin kamu görevlileri adına kapsamlı ve bol kazanımlı bir sözleşme ile sonuçlandığını vurgulayan Yalçın, “Genel Toplu Sözleşme’de bir önceki Toplu Sözleşme’de aldığımız kazanımlara ilaveten yüzde 90’lık bir iyileşme sağladık. Hizmet kolunda ise yüzde 100’lük bir kazanım artışı gerçekleştirdik. Toplu Sözleşmede genel tekliflerimizden toplam 43, Hizmet Kolu Sözleşmesi’nde ise toplam 170 kazanıma imza attık. Toplamda 213 kazanım elde ettik. Bu tarihi başarıyla; mali sosyal haklar paketini hayata geçirmiş olduk” şeklinde konuştu.

HİZMET KOLLARININ ÖNEMİ ARTTI

3. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin, Hizmet Kollarının öneminin artması bakımından önemli olduğunu belirten Yalçın, “Bu Toplu Sözleşme’de, hizmet kollarının da katılmasıyla kapsam genişlemiştir. Bu son derece önemlidir. Bu şu anlama geliyor; daha sonraki süreçlerde bu alanlarda daha fazla kazanım için taleplerimizi sunabileceğiz. Bunlardan bazıları 4/C ve Cuma Namazı izni konularıdır, bunlar gelecek taleplerimiz için emsal teşkil edecektir. Bu Toplu Sözleşme sürecinin başında önemli bir strajteji geliştirerek Hizmet Kolunun öneminin artırılmasını teklif ettik. Kabul gördü ve ilk gün bunu kazanıma dönüştürdük” ifadelerini kullandı.

26 ağustos haber5

MASADA KALANLAR, NE OLDUĞUNU ANLAMADI

Masada Memur-Sen kazanımlarıyla, teklifleriyle dik duruş sergilerken, diğer konfederasyon başkanlarının ne olduğunu bile anlayamamış bir şekilde gafil avlandığını ifade eden Yalçın, “Bu sürecin başında herkesi mutlu edeceğiz demiştik, sürecin sonucunda da herkesi mutlu ettik. Kamu Görevlilerini, kamu emeklilerini hatta Kamu-Sen ve KESK’in üyelerini de mutlu ettik. Mutlu olmayan iki isim Kamu-Sen ve KESK Başkanı oldu. Memur-Sen’in kazanımlarını nasıl kirletebiliriz, algıları nasıl yönetebiliriz diye düşündüler, ama başarılı olamadılar.  Memur-Sen süreci dik duruşu ve kazanımlarıyla tamamladı” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın’ın ardından 11 hizmet kolunun kazanımlarını sendikaların Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcıları katılımcılar ile paylaştı. Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan da Kültür ve Sanat Hizmet Kolu Toplu Sözleşme kazanımlarıyla ilgili sunum gerçekleştirdi.

26 ağustos haber7a

haber 8a

26-ağustos-haber1a

HABER 7 SON DAKİKA